Ümit Özdağ’ın ittifak beklentisi sürüyor: İYİ Parti’den bir cevap alamadık, umarım olumlu dönerler

T24 Haber Merkezi

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, “İYİ Parti’ye yapmış olduğumuz bu reel politik ve iyi niyetli çağrıya şu ana kadar bir cevap alamadık. Umarım partinin yetkili kurullarında görüşmeler yaptıktan sonra bize olumlu bir cevap ile dönerler ve görüşmelere devam ederiz” dedi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ,  1Aralık’ta CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in görüşmesi öncesi, Akşener’e ittifak çağrısı yaparak, “AK Parti ve CHP merkezli siyaset yapılanmasını Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine sarsılmaz bir inanç temelinde kurulacak Zafer Partisi-İYİ Parti ittifakı etrafında oluşacak büyük bir vatansever, Atatürkçü, Türk milliyetçisi seçmen gücünün yaratacağı sinerji ile dağıtarak mevcut ikili kutuplaşmayı kıralım. Zafer-İYİ ittifakı etrafında birçok parti, grup ve etkin siyasetçi bir araya gelecektir” demişti.

İyi Parti ise CHP’nin yerel seçimlerde iş birliği teklifini geçen gün alınan Genel İdare Kurulu  (GİK) kararıyla reddetmiş, bunun üzerine Özdap İyi Parti’ye ittifak çağrısını yineleyerek, “Eğer İYİ Parti, Zafer Partisi ile seçim işbirliği oluşturmaz ise CHP’den ayrılma adımı Cumhur İttifakı’na açık destek ile sonuçlanacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

TIKLAYIN – Özdağ, Özel ziyareti öncesi uyardı; “En kötü işim” dediği Akşener’e teklif sundu: HDP ile ittifaka sürüklenmeyin, Zafer-İYİ ittifakı yapalım!

Bugün Nevşehir’de konuşan Özdağ, ittifak çağrısına henüz yanıt alamadıklarını bildirerek, “Bizim İYİ Parti’ye yapmış olduğumuz bu reel politik ve iyi niyetli çağrıya şu ana kadar bir cevap alamadık. Umarım bize olumlu bir cevap ile dönerler” dedi.

31 Mart Yerel Seçim çalışmaları kapsamında Nevşehir’e giden Özdağ, partisinin standında yaptığı açıklamada, “Muhalefet bu rejim karşısında bilinçli olarak etkisiz muhalefet yapıp, bu saray rejimini ayakta tutan demektir. Saray rejiminin bu politikalarına cevap vermeyen, Türk halkının taleplerini siyasete taşımayan muhalefettir. Bu seçimlerde Türkiye, işte bu iki unsura gereken dersi verecektir. Biz de Zafer Partisi olarak Türk milletinin önüne diğer partilerin sunmayı akıllarından dahi geçirmediği belediyecilik çözümleri sunarak çıkacağız. Eğer Zafer Partisi’ne bu seçimlerde oy verirseniz, belediyelerimizin kaynaklarından sığınmacı ve kaçaklara bir kuruş bile aktarmayacağız” diye konuştu.

Bir gazetecinin İYİ Parti ile Zafer Partisi’nin yerel seçimlerde bir işbirliği içerisine girip girmeyeceği yönündeki sorusuna ise Özdağ, şu yanıtı verdi:

TIKLAYIN – “CHP ile ittifak yapılmaması doğru bir karardır” diyen Özdağ, İYİ Parti’ye işbirliği çağrısını yineledi

“Biz Zafer Partisi olarak yerel seçimlere tek başına girmek için bütün çalışmaları yaptık. Ancak İYİ Parti’nin CHP ile yollarını ayırması sonrasında kamuoyunun bildiği gibi ben Sayın Meral Akşener ile İYİ Parti’ye bir seçim iş birliği çağrısında bulundum. Çünkü, böyle bir seçim iş birliği ortaya yüzde 20’yi aşan bir oy potansiyeli çıkartıyor. Eğer İYİ Parti tek başına seçimlere gitme kararı alırsa, Cumhur İttifakı’nın en güçlü dönemini yaşadığı bir dönemde, böyle bir tek başına giriş isteseler de istemeseler de Cumhur İttifakı’na dolaylı bir destek anlamına gelecektir. Bundan dolayı bu desteğin oluşmaması için, AKP ve CHP’yi kastederek söylüyorum ki her iki tarafa da oy vermek istemeyen seçmenin rahatlıkla oy verebileceği bir üçüncü seçeneğin ortaya çıkması anlamında, bizim İYİ Parti’ye yapmış olduğumuz bu reel politik ve iyi niyetli çağrıya şu ana kadar bir cevap alamadık. Umarım partinin yetkili kurullarında görüşmeler yaptıktan sonra bize olumlu bir cevap ile dönerler ve görüşmelere devam ederiz.”

TIKLAYIN – İyi Parti’de kritik GİK toplantısından “hayır” kararı çıktı: Akşener fikrini açık etmedi; kimler yerel seçime “müstakil” girmeyi savundu?

İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK), Genel Başkan Meral Akşener önderliğinde genel merkez ek binasında toplandı. Toplantıda CHP ile iş birliği teklifine “hayır” kararı çıktı. Karara göre; İYİ Parti yerel seçimlere kendi adaylarıyla girecek. 

İYİ Parti’nin bugün genel merkez ek binasında toplanan Genel İdare Kurulu’nda, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yerel seçimlerde iş birliği teklifi değerlendirildi.

Yapılan gizli oylamada 14 “evet” oyu çıkarken 35 “hayır” oyu çıktı. 

İYİ Parti yerel seçimlere kendi adaylarıyla girecek. 

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akşener, “Hayır kararı mı çıktı?” sorusuna “Evet, hayır kararı çıktı” yanıtını verdi. 

TIKLAYIN – CHP ile iş birliğini görüşecek İyi Parti’de kim ne diyor?

TIKLAYIN – İyi Parti’de kritik GİK toplantısından “hayır” kararı çıktı: Akşener fikrini açık etmedi; kimler yerel seçime “müstakil” girmeyi savundu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir