CANLI Son dakika: Erzincan’da altın madeninde toprak kayması! ‘Çatlak raporuyla alan boşaltılmış’

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Aralık 2010’dan bu yana altın üretimi yaptığı Çöpler Madeni’nde toprak kayması meydana geldi. Toprak altında kalan 9 işçi için arama çalışmaları sürerken, bölgeden yeni bilgiler de geliyor.

CANLI

06:4215 Şubat 2024

7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Dört Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şirkette yönetici ve idareci pozisyonunda çalıştığı öğrenilen 7 şüpheli gözaltına alındı. 

06:4115 Şubat 2024

RADARLA TARAMA

10 milyon metreküp toprak kaydığı belirtilirken işçilere ulaşılması için bölgede AFAD, TSK arama kurtarma, JAK, madenciler, sivil toplum kuruluşlarından oluşan toplam 1700 personel mücadele ediyor. Bölgede göçük altında kalan işçilerin araçlarda ve konteyner içinde olduğu düşünülerek tam yerlerinin tespit edilmesi için yer radar sistemleri ile çalışmalar yapıldı. 

06:4015 Şubat 2024

RAPOR DAHA BÜYÜK BİR FACİAYI ÖNLEMİŞ

İliç’teki Anagold Çöpler Altın Madeni’ndeönceki gün yaşanan toprak kayması sonucu dokuz işçi toprak altında kalmıştı. İşçileri arama çalışmaları dün de devam etti. Maden işçilerinin aktarımına göre maden sahasında önceki gün 09.00 sıralarında yapılan rutin kontroller sırasında, dışarı çıkarılıp istiflenen toprakta çatlaklar meydana geldiği görüldü. Durum raporlanarak yönetime bildirildi. Maden sahasının bu kısmında onlarca işçinin çalışacağı alan boşaltıldı. 14.28’de üç bölge amiri kontrol için bölgeye gittiği sırada, milyonlarca metreküp toprak istiflenme alanından nehir gibi aşağıya aktı. Üç sorumlu, boşaltılması gereken bölgede konteyner içerisinde bulunan beş kişi ve farklı bir bölgede çalışma yapan kamyon şoförü aracıyla birlikte, akan toprağa kapıldı. 

00:4915 Şubat 2024

TBMM KARARI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Erzincan İliç’te meydan gelen maden kazasının araştırılmasına ilişkin komisyon kurulmasına dair TBMM Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Erzincan’ın İliç ilçesinde meydana gelen maden kazasının tüm yönleriyle araştırılması ve benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulmasına dair TBMM Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Komisyon 22 üyeden kurulacak. Komisyonun çalışma süresi başkan, başkanvekili, sözcü ve katip seçimi tarihinden başlamak üzere 3 ay olacak. Komisyon, gerekirse Ankara dışında da çalışabilecek.

22:0014 Şubat 2024

TOPRAK ALTINDAKİ 9 İŞÇİYİ ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Erzincan’ın İliç ilçesinde bir maden sahasında toprak altında kalan 9 işçiyi arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan bir maden sahasında dün toprak kayması yaşandı. Yaklaşık 10 milyon metreküp toprak 800 metrelik bir alana yayıldı. Toprak kaymasının olduğu esnada sahada bulunan 9 işçi toprak altında kaldı. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi. Toprak altında kalan 9 işçiye ulaşabilmek için çalışmalar aralıksız sürüyor. Arama kurtarma ekipleri çalışmalarına gündüz olduğu gibi günün ilerleyen saatlerinde de devam ediyor.

19:3214 Şubat 2024

TOPRAK ALTINDAKİ İŞÇİLER ‘SONDALAMA’ YÖNTEMİYLE ARANIYOR

Erzincan’daki enkaz altında bulunan 9 işçiye ulaşmak için ekiplerin arama kurtarma çalışması aralıksız devam ediyor. Arama kurtarma çalışmaları kapsamında AFAD ekipleri tek sıra halinde ellerine aldıkları demir çubuklarla ‘sondalama’ yöntemi kullanarak toprak altındaki işçilere ulaşmaya çalışıyor. Havanın kararmasının ardından bölgeye yerleştirilen 40 aydınlatma kulesiyle toprak kaymasının olduğu saha yeniden aydınlatıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın kriz masasındaki koordinasyon toplantısının devam ettiği ve arama kurtarma çalışmalarının ara verilmeden süreceği öğrenildi. 

17:4314 Şubat 2024

MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULDU

TBMM Genel Kurulunda, Erzincan’daki madende yaşanan toprak kaymasının tüm yönleriyle araştırılmasına ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

16:2214 Şubat 2024

YENİ GÖRÜNTÜLER PAYLAŞILDI

AFAD bölgede yapılan arama çalışmalarına ilişin yeni görüntüler paylaştı. Açıklamada ise, “Dün İliç ilçemizde bir maden ocağında toprak kayması meydana gelmiş, ilk belirlemelere göre 9 vatandaşımız göçük altında kalmıştır.

İlk andan itibaren Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımız ivedilikle harekete geçirilmiş olup bölgeye personel, araç ve ekipman sevk edilmiştir.

Toprak kaymasının meydana geldiği bölgede, profesyonel ekiplerimiz tarafından tam donanımlı cihazlarla havadan ve karadan alan tarama ve arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam etmektedir.” denildi.

12:5414 Şubat 2024

“SIZMAYLA İLGİLİ ENDİŞE EDİLECEK BİR DURUM YOK”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Dün bu hadise gerçekleştikten sonra BAE’den buraya hareket ettik. İlgili kurumlarımız konuyu anbean takip etti. Yabancı bir şirketin operatörlüğünde devam bir maden. İlave izinlerini almış bir maden. Denetimleri yakınen takip edilen bir maden. Son denetim Ağustos 2023’te yapılmış. Denetimlerde dün olan kazaya ilişkin bir bulgu yoktu. Bu geçmiş sürede ne olabileceğine dair araştırmalar sürüyor. Sızmayla ilgili endişe edilecek bir durum yok. Önceliğimiz vatandaşlarımızı çıkarmak.” dedi.

12:4514 Şubat 2024

BAKAN YERLİKAYA’DAN İŞÇİLERLE İLGİLİ İLK BİLGİ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya arama kurtarma çalışmalarına ilişkin yeni bilgileri aktardı.
Bakan Yerlikaya, “Şu an itibariyle 2708 personel görev yapıyor. Personel açısından hiçbir eksiğimiz yok. Yapılan tüm değerlendirmelerde aradığımız arkadaşların 5’inin bir konteyner içinde yer aldığı, 3’ün bir araç içinde yer aldığı, diğer şoför kardeşimizin de kamyon içinde farklı bir bölgede olduğu değerlendiriliyor. Bu kütle içerisinde bir avantajımız var. Araç içinde ve konteyner içinde olan demek bizim metal radar tespitleriyle bu kütle üzerinde tespit edilmesi… Daha hızlı aksiyon alabilmek amacıyla bu konteyner ve araçlarla ilgili tespit edip daha hızlı yol almak istiyoruz. Herhangi bir toprak kayması olup olmadığını bilim insanlarımız anbean değerlendiriyor. AFAD koordinasyonunda arama çalışmalarına güvenliğe dikkat ederek devam ediyor. İfade ettiğimiz gibi arama kurtarma çalışmalarımız gece gündüz devam edecek.” dedi.

SİYANÜR SIZMA İDDİALARI

Siyanür sızma iddialarıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Bakan Yerlikaya, “Çevre Bakanlığımız dün ve bugün alınan numunelerden tahlillerini yaptı. Bakan Özhakaseki bilgi veriyor. Sürecin aydınlatılması ile ilgili de Bakanlarımız açıklamalarını yapıyor. Bir ihlal var yok meselesinin izahı ile ilgili idari ve adli soruşturma devam ediyor. Daha üzerinde 24 saat olmayan bir meseleyle ilgili cevap alacaksınız. Bunların her biri açıklanacak. Şu an için 4 gözaltı var.” şeklinde konuştu.

12:3014 Şubat 2024

“KİRLİLİK TESPİT EDİLEMEDİ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “İlk andan itibaren Sabırlı ve Çöpler Dereleri ve Fırat Nehri boyunca belirlenmiş noktalardan rutin olarak anlık numuneler alınmaya başlanmış ve takibi yapılmaktadır. Şu an için bir kirlilik tespit edilmemiştir.” denildi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

12:0514 Şubat 2024

6 İŞÇİNİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Toprak altında kalan 6 işçinin isimleri de belli oldu. Bu işçilerin Şaban Yılmaz, Kenan Öz, İbrahim Keklik, Adnan Keklik, Hüseyin Kaya ve Ramazan Çimen olduğu bildirildi.

11:4714 Şubat 2024

SORUŞTURMADA 4 GÖZALTI

Erzincan’da maden soruşturmasıyla ilgili saha sorumlusunun da aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı.

Canlı Anlatım Özeti

 • 7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 • RADARLA TARAMA
 • RAPOR DAHA BÜYÜK BİR FACİAYI ÖNLEMİŞ
 • TBMM KARARI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI
 • TOPRAK ALTINDAKİ 9 İŞÇİYİ ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
 • TOPRAK ALTINDAKİ İŞÇİLER ‘SONDALAMA’ YÖNTEMİYLE ARANIYOR
 • MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULDU
 • YENİ GÖRÜNTÜLER PAYLAŞILDI
 • “SIZMAYLA İLGİLİ ENDİŞE EDİLECEK BİR DURUM YOK”
 • BAKAN YERLİKAYA’DAN İŞÇİLERLE İLGİLİ İLK BİLGİ
 • “KİRLİLİK TESPİT EDİLEMEDİ”
 • 6 İŞÇİNİN İSİMLERİ BELLİ OLDU
 • SORUŞTURMADA 4 GÖZALTI

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir