Almanya’da 2005 doğumlulara 200 Euro hediye!

İSTANBUL (İGFA) – Almanya gençlere Kültür Kartı pilot projesini hayata geçirirken diğer Avrupa ülkelerini örnek aldı.

14 Haziran 2023 tarihinde başlayan Kulturpass hizmetiyle 2005 doğumlu her gence 200 euro değerinde kupon veren Almanya’da şu ana kadar 320 bin kullanıcı kayıt yaptırırken bunların 113 bini, 200 Euro’luk kuponu kullandı.

Örneğin İtalya’da “18app” adlı uygulama ile 18 yaşına girenlere 2016 yılından beri 500 euroluk kültür sanat çeki veriliyor. İtalya’da iktidardaki aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri partisinin lideri Başbakan Giorgia Meloni, geçen yıl bu uygulamayı kaldıracağını duyurdu ama sonrasında planlarını şimdilik kaldırdı.

Fransa’da ise 2021 yılından bu yana 18 yaşına basanlara 300 euroluk bir bütçe ayrılıyor. İlk yıl gençler bu bütçenin dörtte üçünü kitaplara harcadı. Bunun üçte ikisini ise Japon Manga çizgi romanları oluşturdu. Sinema ve tiyatrolar bu programdan neredeyse hiç yararlanamadı.

İspanya’da ise geçen yıldan itibaren 18 yaşına basanlara 400 euroluk kültürel destek sunulmaya başlandı. Gençler bu desteğin yarısını canlı etkinlikler için harcadı. İspanya’da kültürel varlık olarak kabul edilen boğa güreşleri ise muhalefetle parlamentoda yapılan tartışmalardan sonra kültürel destek programından çıkarıldı.

TÜRKİYE’DE ÜCRETSİZ MÜZEKART

Hatırlanacağı gibi, Türkiye’de ise 18-25 yaş arası tüm gençlerin müze ve ören yerlerine ücretsiz girebilmesi için “Müzekart GNS” uygulaması başlatılmıştı.

Gençlerin 13 Ekim 2023’e kadar uygulanacak projeden faydalanması için ‘’www.muzekartgns.com’’ adresi üzerinden başvuru yaparak kartlarını oluşturması gerekiyor. Kart sahipleri ülke genelindeki 300’den fazla müze ve ören yerini ücretsiz görme imkanı bulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir