9 milyon vatandaş icralık

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, icra dairelerine gelen dosya sayılarındaki artışa dikkat çekerek “1 Ocak- 18 Ağustos 2023 tarihleri arasında icra dairelerine gelen yeni dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59 oranında artarak 8 milyon 947 bin oldu” açıklamasını yaptı. Gürer, “Kredi ve kredi kart borçları artıyor. Uygulanan ve belli ki yerel seçimlere kadar da uygulanmaya devam edilecek olan seçim ekonomisinin tüm yükü dolaylı vergiler yoluyla vatandaşa yükleniyor” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ağustos ayı itibarıyla UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısıyla ilgili açıklama yaptı.

Ağustos ayı itibarıyla UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısının 21 milyon 783 bin olduğuna dikkat çeken Gürer, 1 Ocak-18 Ağustos 2023 tarihleri arasında icra dairelerine gelen yeni dosya sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 oranında artarak 8 milyon 947 bin olduğuna dikkat çekti. Borçlanma maliyetlerindeki artışa rağmen vatandaşların bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesinin 4-11 Ağustos haftasında 25,1 milyar lira artarak 2 trilyon 343 milyar liraya ulaştığını belirten Gürer, şunları kaydetti:

“Söz konusu haftada tüketici kredilerinde 6,9 milyar, kredi kartı borç bakiyesinde ise 18,2 milyar liralık artış yaşandı. Yıl başından bu yana tüketici kredileri yüzde 30,4 artarak 1 trilyon 461 milyar liraya, kredi kartı borç bakiyesi ise yüzde 94,4 oranında artarak 882 milyar liraya kadar çıktı.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir