Van’da 8 Mart: Tek adama karşı çok kadın

VAN – 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İpekyolu ilçesi Semaver Kavşağı’nda bir araya gelen kadınlar yürüyüş yaptı.

Yürüyüş Semaver Kavşağı’ndan başlayıp, Altaylı Parkı’nda son buldu. Yürüyüş sonunda bir basın açıklaması yapıldı.

‘DEPREMİN YARATTIĞI TAHRİBAT ANCAK DOĞRU POLİTİKALAR İLE ÖNLENEBİLİR’

Düzenlenen etkinliğe, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, parti yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yüzlerce kadın katıldı.

Yürüyüşün ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında ilk olarak TJA adına Zeynep Kaya konuştu. Kaya, Maraş merkezli depremlere ve ardından yaşananlara değindi. Depremlerin yarattığı tahribatın ancak doğru politikalar sonucunda önlenebileceğini vurgulayan Kaya, “Talan ve rant üzerine kurulu iktidar, depremin sonuçlarını önlemek bir tarafa, bu tahribatların baş sorumlusu konumundadır” dedi.

Yaşanan depremlerin ardından alınan OHAL kararının, toplumsal dayanışmayı kırma ve iktidarın suçlarını gizlemeye yönelik olduğunu söyleyen Kaya, “İktidar OHAL ilanıyla dayanışma merkezlerine kayyum atayarak dayanışmayı ve irademizi bir kez daha gasp etmiştir. Tıpkı, halkların iradesi kadın özgürlükçü HDP’li belediyelerin iktidar tarafından gasp ve talan edilmesi gibi… Aynı iktidar, bir kez daha Kürtlerin, Alevilerin coğrafyasını işgal etmeye, demograyasını değiştirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

‘KATLEDİLEN BÜTÜN KADINLAR MÜCADELE GEREKÇEMİZDİR’

Kadın yoksulluğundan kurtuluşun yegane yolunun, örgütlü kadın mücadelesiyle mümkün olduğunu söyleyen Kaya, “Her gün taciz ve tecavüze uğrayan ve katledilen kadın şahsında aslında hedef, bütün insanlıktır. Bu temelde de bir kez daha belirtiyoruz; Meryem Sevim, Emine Bulut, Bahar Hezer, Şule Çet, Fatma Altınmakas, Ceren Damar şahsında erkek-devlet işbirlikçiliğiyle katledilen bütün kadınlar mücadele gerekçemizdir” dedi.

14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerin en büyük kazananının kadınlar olacağına inandıklarını belirten Kaya, “Erkek egemenliğine karşı Kürt kadınların ilmek ilmek ördüğü eşbaşkanlık modeli ve kadın özgürlüğünü esas alan demokratik siyaset anlayışı, bu iktidarı bitirecektir. Kadınlar; Maraş merkezli depremlerde enkazın altında kalan bu iktidara karşı, hep birlikte büyük bir zaferle yeni bir yaşamı yeniden inşa edecektir” diye konuştu.

‘KİMSE KARŞIMIZA ÇIKIP DA HELALLİK İSTEYEREK BU SUÇLARDAN KURTULAMAYACAK’

Kaya’nın ardından söz alan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç da Maraş merkezli depremlerdeki can kayıplarına ilişkin konuştu. Kılıç, “Canını kaybeden her bir yurttaşımıza söz veriyoruz ki, hesabını soracağız. Bu ölümlerin, bu felaketin, bu bizi enkazın altına kanlı canlı öldüren sistemin, bu kapitalizmin temsilcilerinden hesap soracağız. Biz kadınlar olarak soracağız ve hiç kimse karşımıza çıkıp da sadece helallik isteyerek bu günahlardan, bu suçlardan kurtulamayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir