Petrol fiyatları için UEA’dan ürküten tahmin: Yeni akaryakıt zamları yolda

Küresel pazarda petrole talep artarken, Suudi Arabistan ve ortakları petrol üretimini kısıyor; bu da petrol piyasalarını önemli ölçüde daraltıyor.

Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Temmuz ayına ilişkin yayımladığı küresel petrol piyasası raporunda, petrol tüketimin rekor seviyeye yükseldiğini ve bu durumun Ağustos ayında fiyatları yükseltme ihtimali olduğunu açıkladı.

UEA, küresel günlük petrol tüketiminin Haziran’da, Suudi Arabistan liderliğindeki arz kesintileri nedeniyle ilk kez günde 103 milyon varile ulaştığını belirtti.

100 DOLAR BEKLENTİSİ

Foreign Policy’de yer alan habere göre raporda, petrol talebini artıran faktörler arasında, yaz mevsiminde artan hava yolculuğu sayısı, enerji üretiminde artan petrol kullanımı ve Çin’deki petrokimya faaliyetlerinin yükselmesi gösterildi.

Öte yandan, ham ve ürün stoklarının keskin bir şekilde düştüğünü kaydeden UEA, petrol piyasasının sonbaharda daha da sıkılaşacağını öngördü.

UEA, şu an 87 dolar civarında olan ham petrol varil fiyatının yıl sonunda 100 dolara çıkacağını öngörüyor.

OPEC+ ÜRETİMİ KISIYOR

UEA’nın Temmuz raporunda ayrıca, Suudi Arabistan’ın üretim kesintisi kararının da etkisiyle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun toplam üretim seviyesi günlük 1,2 milyon varil azaldı.

Söz konusu azalma ile grubun üretimi Temmuz’da günlük 50,7 milyon varil ile Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir